Życie bez soli

salt-791655_1280Zerwałyśmy już jakiś czas temu. Definitywnie. Tolerując się wzajemnie, ale nie widując się. Siłą woli i własnymi staraniami. Takim oto sposobem udało mi się wyeliminować z diety sól. Kiedyś czytałam, że wystarczy 48-72 godzin, aby się od niej ostatecznie odzwyczaić. Nie wiem czy to długo czy krótko, ale wbrew pozorom trzeba jednak bardzo wiele zmienić i przede wszystkim gotować samemu. Teraz wyczuwam sól w każdej potrawie nie przygotowanej samodzielnie. Przeszkadza mi ona i nie smakuje. Mimo, że moje potrawy są niekiedy mdłe i bez smaku można się do nich przyzwyczaić, a z czasem stosowanie różnych przypraw pozwala nadawać im nowego smaku.

Wyobraź sobie jajka jedzone bez soli, makaron gotowany w samej wodzie, ryż gotowany z niewielką ilością oleju. Brzmi dziwnie prawda? Dzięki temu jednak woda nie zatrzymuje mi się w organizmie, ochoczo pożegnałam dwa kilogramy i wreszcie wiem jak naprawdę smakują poszczególne produkty! Czy próbuję cię przekonać do zerwania z solą? Trochę tak. Statystyczny Polak zjada beczkę soli rocznie. Mimo, że potrzebujemy jej zaledwie 5g dziennie spożywamy jej 20g(!) czyli cztery razy więcej. A potem jest już tylko gorzej. Nie chodzi o samo tycie bo nasza woda nie chce opuścić naszego organizmu. Chodzi również o choroby, nadciśnienie, zawały, depresje. Za nadmierne solenie potraw niekiedy słono zapłacimy!

french-fries-923687_1280Idziesz do Maca, zamawiasz czizika i fryteczki. Pycha. Nie zastanawiasz się nad tym co jesz. Nieważne, że fast foody nie zdrowe, że mówią, że to odświeżane mięso. Jesz i rozkoszujesz się smakiem pożerając ogromne ilości soli. Czy jednak na pewno tego chcesz? Czy, aby na pewno twój organizm jest z tego powodu zadowolony? Ile razy bolał cię brzuch po niezdrowym jedzeniu? Rzuć sól, a zobaczysz, że twój organizm będzie ci wdzięczny! Poczujesz lekkość, a gotowanie stanie się dla ciebie nowym, bardzo fajnym wyzwaniem!

Ze swojej strony polecam: http://www.wyrzucsolniczke.pl/dietetyk-radzi oraz http://gotujmyzdrowo.pl/


2 myśli w temacie “Życie bez soli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s